آموزش طراحی سایت با وردپرس - آموزش ساخت برنامه اندروید

چکیده کتاب مسری

 

 

 

کتاب مسری بی‌شک یکی از موثرترین کتاب‌هایی است که تاکنون خوانده‌ام، زمانی که ایده‌های کتاب را با آگهی تبلیغات بعضی از شرکت‌ها مقایسه می‌کنم، متوجه می‌شوم که از نظر بازاریابی چقدر ضعیف عمل کرده‌اند. ویدیو بالا از لوازم آرایشی و بهداشتی داو، یکی از زیباترین و به نظر من مؤثرترین ویدیوهای تبلیغاتی است که تاکنون مشاهده کرده‌ام. هرچند داو در انتخاب مادران از نظر من کمی دچار اشتباه شده است، اما در کل این ویدیو عالی است، به این فکر کنید که شرکت لوازم آرایشی و بهداشتی داو میتوانست ویدیویی بسازد و محصولاتش را معرفی کند ( همان چیزی که در اکثر آگهی تبلیغاتی مشاهده می‌کنیم ) حاضرید ویدیو معرفی محصولات داو را برای دوستانتان ارسال کنید؟ ویدیو بالا چطور ؟  من ویدیو بالا را حداقل با اعضای خانواده به اشتراک گذاشتم .(اولین بار که ویدیو را دیدم به خواهران و مادر عزیزم این ویدیو را ارسال کردم)

 

این کتاب در ۶ فصل توضیح می‌دهد چگونه می‌توانیم، کمپین‌های تبلیغاتی ویروسی بسازیم، تبلیغاتی که لازم نباشد برای انتشار آن هزینه‌ای پرداخت شود و مخاطب رایگان این کار را برایمان انجام می‌دهد.

 

می‌توانیم بگوییم، بیشتر توضیحات کتاب پیرامون دو مورد زیر، همراه با مثال‌های گوناگون است:

 • چه عواملی باعث می‌شود مردم در مورد خدمات یا محصولمان صحبت کنند؟
 • چگونه می‌توان ایده‌هایی بسازیم که مردم آن‌ را رایگان انتشار دهند؟

اگر بخواهیم محصولمان را معرفی کنیم، می‌توانیم آگهی تبلیغاتی بسازیم و در رسانه‌ها قرار دهیم، مشکل آنجاست، زمانی که تبلیغ ما پخش نشود، فروش محصولمان کاهش می‌یابد و تا زمانی که بخواهیم از این روش استفاده کنیم نمی‌توانیم ثروتمند شویم، چون باید هزینه زیادی را برای تبلیغات کنار بگذاریم. اما کتاب مسری راهکار دیگری را برای معرفی محصولات به‌صورت رایگان به ما نشان داده می‌شود.

به کمک شبکه‌های اجتماعی و اشتراک ویدیو بدون آنکه برای پخش آگهی حتی یک ریال هزینه کنیم، می‌توانیم به‌گونه‌ای پیام را منتقل کنیم که مخاطب علاقه داشته باشد این ویدیو ( یا متن‌مان) برای دوستانش ارسال کند. آگهی‌های صداوسیما را به خاطر بیاورید، چقدر دوست دارید این ویدیوها را به دوستانتان ارسال کنید تا حتی در موردشان صحبت کنید ؟ جونا برگر متخصص بازاریابی توضیح می‌دهد که چرا بعضی از موضوعات راهشان را به سراسر دنیا هموار می‌کند درحالی‌که بقیه نادیده گرفته می‌شود.

چرا به این مقاله نگاهی نمی‌کنید؟   چکیده کتاب اثر مرکب دارن هاردی

 

 • ارزش اجتماعی

جونا برگر معتقد است، برای اینکه ایده ما فراگیر شود، تبلیغ باید برای مخاطب ارزش اجتماعی بسازد، به این فکر کنید، اگر آگهی‌های تلویزیونی را برای دوستانتان ارسال کنید این برای شما ارزش اجتماعی به وجودمی آورد؟ به ویدیویی که لوازم آرایشب داو ایجاد کرده است فکر کنید، این ویدیو چطور ؟

 

 • یادآوری – ساخت زنجیر

جونا برگر می‌گوید برای اینکه ایده ما ماندگار شود، باید محصولمان را به محصول یا خدمت دیگری که از قبل ماندگار شده است بچسبانیم و برای محصولمان یادآور بسازیم. روزانه شاید چند صد پراید قرمز می‌بینم، اگر محصول مرتبط با اتومبیل است، باید محصولمان را با اتومبیل پیوند دهیم تا عموم مردم بعد از دیدن پراید قرمز به یادمان بفتند. او می‌گوید نسکافه برای اینکه بتواند خودش را ماندگار کند در کمپین‌های تبلیغاتی از شکلات‌های کاکائویی استفاده می‌کرد و در تمام بنرهای تبلیغاتی در کنار فنجان قهوه نسکافه، شکلات‌های کاکائویی قرار میداد، تا به کمک شکلات‌های کاکائویی برای محصولش زنجیر و یادآور بسازد. زمانی که جایی شکلات کاکائویی بدون قهوه نسکافه را دیدیم، ناخودآگاه احساس کنیم، چیزی کم است. در حقیقیت نسکافه از شکلات‌های کاکائویی استفاده کرد تا برای محصول خودش یادآور بسازد و زمانی که شکلات کاکائویی را می‌بینیم به یاد نسکافه بیفتیم.

 

 • احساس

جونا برگر می‌گوید بشر حیوانی اجتماعی است، مردم عاشق آن هستند تا عواطفشان را با دیگران به اشتراک بگذارند. تمایل داریم ، خبرچینی کنیم (چه خوب و چه بد) و اینها روابطمان را با دوستانمان شکل می‌دهند، اگر در ویدیوهایی که بتوانید عواطف  انسان را جریحه‌دار کنید ویدیو به سرعت منتشر شود. ویدیوهای کوتاه اختلاس مالی، را دیده‌اید؟ در حقیقت این ویدیوها احساس خشم ما را افزایش می‌دهد وا حساسانمان را تحریک می‌کنند. اگر بتوانیم احساسات افراد را برانگیزیم می‌توانیم ویدیوهای ویروسی بسازیم ( راستش را بخواهید استفاده از این ایده کمی سخت است)

چرا به این مقاله نگاهی نمی‌کنید؟   فعلا مارشمالو را نخور !

 

 • نشان دادن عمومی

در اطراف ما روزانه اتفاقات زیادی رخ می‌دهد، که از آن‌ها بی‌خبریم. شاید زمانی که به فروشگاه زنجیره‌ای می‌رویم و فردی بیش از ۱ میلیون تومان خرید می‌کند ما متوجه نشویم و تصور کنیم کسی بیش از ۲۰۰  هزار تومان خرید نمی‌کنند. اما فروشگاهی را تصور کنید برای اینکه به عموم مشتریاش نشان دهد که ۲۰ درصد مشتریان خاص مبلغ بالای ۱ میلیون تمون خرید میکنند، که در گوشه‌ گوشه فروشگاه نوشته‌ شده باشد، برای خریدهای یک‌میلیون تومان به صورت اتوماتیک هنگام تسویه حسای صدای خاصی را خواهید شنید تا نگاه کنید تا خریداران برتر را ببینید. اینگونه متوجه می‌شویم افرادی هستند که بیش از یک‌میلیون تومان از فروشگاه خرید کرده‌اند و نقطه مرجع ذهنی ما بالا می رود، شاید تاکنون حداکثر سقف ۲۰۰ هزار تومان را برای خرید در نظر گرفته بودیم و از این پس سقف خرید را به ۳۰۰ هزار تومان افزایش دهیم همچنین هر بار که زنگ به صدا درمی‌آید برای خریدار اعتبار اجتماعی است تا سایرین متوجه شوند که او بیش از یک‌میلیون تومان خرید کرده است.

استیو جابز این تئوری را دریافت. او فهمید که لوگو لپ‌تاپ اپل نباید روبروی کاربر باشد، بلکه باید روبروی افراد اطراف کاربر قرار گیرد. تا افراد بیشتری ترغیب شوند از محصولات اپل استفاده کنند.

 

 • ارزش کاربردی

همه ما دوست دارم اطلاعات کاربردی را برای اطرافیانمان ارسال کنیم که برای آنها کاربردی و مفید باشد. اگر به شما بگویند قرار است به جزیره‌ای که دورافتاده و بدون هیچ‌گونه بشری فرستاده شوید، بهترین هدیه‌ای که دوستتان می‌تواند به شما بدهد چیست ؟ مطمئن کتابی که به شما یاد بدهد چگونه کشتی بسازید.

چرا به این مقاله نگاهی نمی‌کنید؟   چکیده کتاب دانشکده کسب و کار

ویدیوها باید به گونه ای باشند، حاوی اطلاعای باشند تا دوست داشته باشیم، آنها را به اشتراک بگذاریم.

 

 • داستان

بی‌شک این فصل از کتاب خیلی فوق‌العاده بود، زمانی که این فصل را مطالعه می‌کردم، به این فکر می‌کردم که نوشتن یک داستان تا چه اندازه می‌تواند مهندسی‌شده باشد.

کتاب جونا برگر یکی از داستان های اودیسه در مورد داستان جنگ یونان با تراوا را مطرح می‌کند، او می‌گوید، زمانی که یونان با تراوا به مدت ده سال در جنگ بود، یونانیان برای خاتمه به اوضاع، اسب چوبی بزرگی را به‌عنوان نماد صلح ایجاد کرد و با چرخ تا تراوا کشیدند و به نشانه صلح تقدیم تراوا  کردند. در این اسب چوبی بزرگ بهترین جنگ‌جویان یونانی پنهان‌شده بودند شب‌هنگام زمانی که مردم تراوا به خواب رفتند جنگ‌جویان یونانی از اسب خارج شدند و مردم را کشتند. او می‌گوید داستان‌ها در لایه‌های دوم حرف‌های می‌زنند. که شاید به زبان آورده نشود و داستان‌ها به مراتب ماندگار هستند.

در لایه دوم این داستان گفته شد :

مردم یونان انسان‌های حقه‌بازی هستند ( این موضوع به‌صراحت گفته نشده اما با خواندن این داستان چنین تصوری در ذهن ما شکل می‌گیرد)

در جنگ دشمنتان اعتماد نکنید حتی اگر او به شما پیشنهاد صلح دهد

حال به این موضوع فکر کنید که اگر یک لیست دریافت می‌کردیم و در ان نوشته‌شده بود :

 • مردم یونان حقه‌بازند
 • به دشمنتان اعتماد نکنید

این موضوع چه مدت‌زمانی در ذهن شما باقی می‌ماند، این گفتن این دو نکته برای شما ارزش اجتماعی به وجود می‌آورد؟

 

به‌هرحال می‌توانیم از ایده‌های گفته‌شده این کتاب برای ساخت ایده‌های مسری استفاده کنیم و کمپین‌های تبلیغاتی را به‌گونه‌ای بسازیم که برای پخش آن‌ها هیچ هزینه‌ای را پرداخت نکنیم.

 

سیدمحمودغفاریتیم همیار آنلاین

مرجع : همیار آنلاین

 

سیدمحمود غفاری

معتقدم راه اندازی سایت، کمتر از 5 دقیقه طول می‌کشد،انچه سایت‌های موفق و پول‌ساز را از سایت‌های غیر موفق متمایز میکند، تلاش و پشتکار مدیر سایت برای بروزرسانی مداوم سایت و تولید محتوا است.
اگر میخواهید از اینترنت کسب درامد داشته باشید، به چیزی بیشتر از یک سایت نیاز دارید و آن تلاش و پشتکار همراه با راهنمایی دلسوز در این زمینه است
سیدمحمودغفاری- نویسنده کتاب هفت راز سایت‌های پول ساز

1 دیدگاه

 • جناب مهندس سلام
  بهتون تبریک میگم و همین طور خسته نباشید بابات پشتکارتون . از فرانش باهاتون اشنا شدم و بعدم از رو کنجکاوی سایتتون رو دیدم میتونم بگم عالی بود راحت دو ساعت تو ساییتون مشغول بودم کمتر پیش میاد رو سایتی من این همه وقت بزارم. اما یه پیشنهاد داشتم البته اگه ناراحت نشین محتوای سایتتون عالی هست یه دستی هم به گرافیکش بکشین محشر میشه. البته برا من گرافیک زیاد اهمیتی نداره و مهم محتوا هست اما هستن کسایی که ….
  فکر میکنم در آینده خیلی نزدیک یکی از برترین ها باشین

ما را دنبال کنید

تماس با ما

تلفن همراه: 09190395257
سامانه پیامک: 3000215510

نماد اعتماد

نماد اعتماد

پر امتیازترین محصولات